PKO BP Ekstraklasa
Poland
League level:
First Tier
Reigning champion:
Jagiellonia Bialystok
Record-holding champions:
Legia Warszawa 15 time(s)
UEFA coefficient:
21. Pos. 25.375 Points
- Number of teams: 18 teams
- Players: 554
- Foreigners: 215 Players 38.8%
- ø-Market value: €473k
- ø-Age: 25.8
- Most valuable player: Luka Vuskovic €7.00m
Complete PKO BP Ekstraklasa schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 7/21/236:00 PM | ||||||
(15.) Warta Poznan | 0:1 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Legia Warszawa | 3:0 | LKS Lodz (17.) | ||||
Sat 7/22/233:00 PM | ||||||
(8.) Stal Mielec | 2:2 | Cracovia (9.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Raków | 3:0 | Jagiellonia (18.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(13.) Piast Gliwice | 1:2 | Lech Poznan (5.) | ||||
Sun 7/23/233:00 PM | ||||||
(16.) Górnik Zabrze | 0:2 | Radomiak (3.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(6.) Zaglebie Lubin | 2:1 | Ruch Chorzow (14.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(4.) Widzew Lodz | 3:2 | P. Niepolomice (12.) | ||||
Mon 7/24/237:00 PM | ||||||
(10.) Korona Kielce | 1:1 | Slask Wroclaw (11.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 7/28/238:30 PM | ||||||
(7.) Ruch Chorzow | 2:0 | LKS Lodz (18.) | ||||
Sat 7/29/233:00 PM | ||||||
(8.) Warta Poznan | 2:0 | Górnik Zabrze (17.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(10.) Jagiellonia | 4:1 | P. Niepolomice (16.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(13.) Slask Wroclaw | 1:2 | Zaglebie Lubin (3.) | ||||
Sun 7/30/233:00 PM | ||||||
(12.) Stal Mielec | 0:0 | Piast Gliwice (15.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Lech Poznan | 2:0 | Radomiak (11.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(4.) Pogon Szczecin | 2:1 | Widzew Lodz (9.) | ||||
Wed 12/20/237:00 PM | ||||||
(5.) Cracovia | 2:0 | Legia Warszawa (6.) | ||||
Wed 3/13/246:30 PM | ||||||
(14.) Korona Kielce | 0:2 | Raków (1.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/4/236:00 PM | ||||||
(6.) Jagiellonia | 2:1 | Widzew Lodz (11.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(14.) LKS Lodz | 2:1 | Korona Kielce (17.) | ||||
Sat 8/5/233:00 PM | ||||||
(3.) Raków | 2:2 | Warta Poznan (8.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(18.) Górnik Zabrze | 0:0 | Piast Gliwice (16.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(12.) Radomiak | 0:1 | Cracovia (4.) | ||||
Sun 8/6/235:30 PM | ||||||
(2.) Zaglebie Lubin | 1:1 | Lech Poznan (1.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(5.) Legia Warszawa | 3:0 | Ruch Chorzow (10.) | ||||
Mon 8/7/237:00 PM | ||||||
(13.) P. Niepolomice | 1:0 | Stal Mielec (15.) | ||||
Wed 8/30/236:30 PM | ||||||
(7.) Pogon Szczecin | 0:2 | Slask Wroclaw (9.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/11/236:00 PM | ||||||
(1.) Cracovia | 2:1 | Zaglebie Lubin (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(11.) Piast Gliwice | 2:1 | Raków (3.) | ||||
Sat 8/12/233:00 PM | ||||||
(10.) Stal Mielec | 3:1 | Slask Wroclaw (13.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(18.) Korona Kielce | 0:1 | Górnik Zabrze (16.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(9.) Widzew Lodz | 1:0 | LKS Lodz (17.) | ||||
Sun 8/13/233:00 PM | ||||||
(8.) Pogon Szczecin | 0:2 | Radomiak (7.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(15.) P. Niepolomice | 1:1 | Legia Warszawa (4.) | ||||
Mon 8/14/237:00 PM | ||||||
(12.) Warta Poznan | 2:2 | Ruch Chorzow (14.) | ||||
Tue 10/24/236:00 PM | ||||||
(2.) Lech Poznan | 3:3 | Jagiellonia (6.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/18/236:00 PM | ||||||
(4.) Zaglebie Lubin | 1:0 | P. Niepolomice (17.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(15.) Górnik Zabrze | 1:1 | Widzew Lodz (9.) | ||||
Sat 8/19/233:00 PM | ||||||
(6.) Radomiak | 3:2 | Warta Poznan (13.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Raków | 2:0 | Stal Mielec (14.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(16.) Ruch Chorzow | 0:1 | Jagiellonia (5.) | ||||
Sun 8/20/233:00 PM | ||||||
(10.) LKS Lodz | 1:0 | Pogon Szczecin (12.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(8.) Slask Wroclaw | 3:1 | Lech Poznan (7.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(3.) Legia Warszawa | 1:0 | Korona Kielce (18.) | ||||
Mon 8/21/237:00 PM | ||||||
(1.) Cracovia | 1:1 | Piast Gliwice (11.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/25/236:00 PM | ||||||
(9.) Stal Mielec | 2:0 | Radomiak (8.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(10.) Widzew Lodz | 0:2 | Slask Wroclaw (7.) | ||||
Sat 8/26/233:00 PM | ||||||
(15.) Warta Poznan | 0:0 | Cracovia (3.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(12.) P. Niepolomice | 2:1 | LKS Lodz (13.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(11.) Piast Gliwice | 0:0 | Ruch Chorzow (16.) | ||||
Sun 8/27/233:00 PM | ||||||
(18.) Korona Kielce | 2:0 | Zaglebie Lubin (5.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Jagiellonia | 4:1 | Górnik Zabrze (17.) | ||||
Wed 9/27/238:00 PM | ||||||
(14.) Pogon Szczecin | 3:4 | Legia Warszawa (1.) | ||||
Thu 9/28/238:00 PM | ||||||
(4.) Lech Poznan | 4:1 | Raków (6.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/1/236:00 PM | ||||||
(15.) LKS Lodz | 0:2 | Warta Poznan (9.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(14.) Ruch Chorzow | 1:1 | Stal Mielec (10.) | ||||
Sat 9/2/233:00 PM | ||||||
(8.) Radomiak | 1:1 | Piast Gliwice (11.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(3.) Cracovia | 0:0 | Korona Kielce (18.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(7.) Lech Poznan | 1:1 | Górnik Zabrze (16.) | ||||
Sun 9/3/2312:30 PM | ||||||
(4.) Slask Wroclaw | 2:1 | Jagiellonia (6.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(5.) Zaglebie Lubin | 1:0 | Pogon Szczecin (17.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(1.) Legia Warszawa | 3:1 | Widzew Lodz (12.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(2.) Raków | 2:0 | P. Niepolomice (13.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/15/236:00 PM | ||||||
(15.) P. Niepolomice | 1:3 | Slask Wroclaw (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(14.) Górnik Zabrze | 1:0 | Ruch Chorzow (16.) | ||||
Sat 9/16/233:00 PM | ||||||
(12.) Pogon Szczecin | 3:1 | Korona Kielce (18.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Raków | 1:0 | LKS Lodz (17.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(13.) Piast Gliwice | 1:1 | Legia Warszawa (1.) | ||||
Sun 9/17/2312:30 PM | ||||||
(4.) Jagiellonia | 3:2 | Radomiak (9.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(10.) Widzew Lodz | 2:0 | Cracovia (6.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(11.) Warta Poznan | 0:2 | Lech Poznan (5.) | ||||
Mon 9/18/237:00 PM | ||||||
(8.) Stal Mielec | 4:2 | Zaglebie Lubin (7.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/22/236:00 PM | ||||||
(17.) Korona Kielce | 1:1 | Widzew Lodz (11.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(16.) LKS Lodz | 2:2 | Jagiellonia (5.) | ||||
Sat 9/23/2312:30 PM | ||||||
(10.) Radomiak | 1:1 | P. Niepolomice (15.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(3.) Slask Wroclaw | 1:0 | Piast Gliwice (13.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(7.) Cracovia | 1:5 | Pogon Szczecin (9.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(4.) Lech Poznan | 2:1 | Stal Mielec (8.) | ||||
Sun 9/24/2312:30 PM | ||||||
(6.) Zaglebie Lubin | 1:0 | Warta Poznan (12.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(18.) Ruch Chorzow | 3:5 | Raków (2.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(1.) Legia Warszawa | 2:1 | Górnik Zabrze (14.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/29/236:00 PM | ||||||
(9.) Stal Mielec | 2:3 | Korona Kielce (16.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(10.) Piast Gliwice | 3:2 | Widzew Lodz (11.) | ||||
Sat 9/30/233:00 PM | ||||||
(18.) LKS Lodz | 0:2 | Cracovia (7.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(15.) P. Niepolomice | 2:2 | Ruch Chorzow (17.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(13.) Warta Poznan | 0:1 | Slask Wroclaw (2.) | ||||
Sun 10/1/233:00 PM | ||||||
(1.) Raków | 3:0 | Radomiak (12.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(8.) Pogon Szczecin | 5:0 | Lech Poznan (6.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(3.) Jagiellonia | 2:0 | Legia Warszawa (4.) | ||||
Mon 10/2/237:00 PM | ||||||
(14.) Górnik Zabrze | 0:2 | Zaglebie Lubin (5.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/6/236:50 PM | ||||||
(15.) Korona Kielce | 1:1 | Warta Poznan (13.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Lech Poznan | 4:1 | P. Niepolomice (16.) | ||||
Sat 10/7/2312:30 PM | ||||||
(9.) Radomiak | 3:0 | LKS Lodz (18.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(10.) Widzew Lodz | 1:0 | Stal Mielec (12.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(6.) Zaglebie Lubin | 1:1 | Piast Gliwice (11.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 0:3 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
Sun 10/8/2312:30 PM | ||||||
(2.) Slask Wroclaw | 1:1 | Górnik Zabrze (14.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(8.) Cracovia | 2:4 | Jagiellonia (3.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(5.) Legia Warszawa | 1:2 | Raków (1.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/20/236:00 PM | ||||||
(11.) Piast Gliwice | 0:0 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Jagiellonia | 3:0 | Zaglebie Lubin (6.) | ||||
Sat 10/21/233:00 PM | ||||||
(16.) P. Niepolomice | 1:1 | Cracovia (9.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(1.) Slask Wroclaw | 4:0 | Legia Warszawa (5.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(4.) Lech Poznan | 3:1 | LKS Lodz (18.) | ||||
Sun 10/22/2312:30 PM | ||||||
(10.) Radomiak | 1:1 | Korona Kielce (15.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(13.) Górnik Zabrze | 2:1 | Raków (3.) | ||||
Mon 10/23/237:00 PM | ||||||
(14.) Stal Mielec | 0:1 | Warta Poznan (12.) | ||||
Sat 11/18/235:30 PM | ||||||
(8.) Widzew Lodz | 2:1 | Ruch Chorzow (17.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/27/236:00 PM | ||||||
(15.) Korona Kielce | 5:3 | P. Niepolomice (16.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(18.) LKS Lodz | 0:5 | Górnik Zabrze (11.) | ||||
Sat 10/28/2312:30 PM | ||||||
(14.) Warta Poznan | 1:1 | Piast Gliwice (13.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(5.) Pogon Szczecin | 2:1 | Jagiellonia (3.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(9.) Cracovia | 1:1 | Lech Poznan (4.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 2:2 | Slask Wroclaw (1.) | ||||
Sun 10/29/2312:30 PM | ||||||
(7.) Zaglebie Lubin | 2:3 | Radomiak (10.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(6.) Legia Warszawa | 1:3 | Stal Mielec (12.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Raków | 1:1 | Widzew Lodz (8.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/3/236:00 PM | ||||||
(13.) Piast Gliwice | 0:0 | Korona Kielce (14.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Jagiellonia | 4:0 | Stal Mielec (15.) | ||||
Sat 11/4/233:00 PM | ||||||
(16.) P. Niepolomice | 0:2 | Pogon Szczecin (5.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(9.) Widzew Lodz | 0:1 | Warta Poznan (12.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(4.) Lech Poznan | 2:0 | Ruch Chorzow (17.) | ||||
Sun 11/5/2312:30 PM | ||||||
(1.) Slask Wroclaw | 2:1 | LKS Lodz (18.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(2.) Raków | 5:0 | Zaglebie Lubin (7.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(11.) Radomiak | 0:1 | Legia Warszawa (6.) | ||||
Mon 11/6/237:00 PM | ||||||
(8.) Górnik Zabrze | 1:0 | Cracovia (10.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/10/236:00 PM | ||||||
(14.) Warta Poznan | 0:2 | P. Niepolomice (16.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(12.) Cracovia | 0:1 | Slask Wroclaw (1.) | ||||
Sat 11/11/233:00 PM | ||||||
(18.) LKS Lodz | 3:3 | Piast Gliwice (13.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(7.) Zaglebie Lubin | 1:1 | Widzew Lodz (9.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(15.) Korona Kielce | 2:2 | Jagiellonia (3.) | ||||
Sun 11/12/2312:30 PM | ||||||
(11.) Stal Mielec | 2:1 | Górnik Zabrze (10.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(5.) Pogon Szczecin | 1:1 | Raków (2.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(6.) Legia Warszawa | 0:0 | Lech Poznan (4.) | ||||
Mon 11/13/237:00 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 0:0 | Radomiak (8.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/24/236:00 PM | ||||||
(18.) LKS Lodz | 0:2 | Zaglebie Lubin (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Jagiellonia | 0:0 | Piast Gliwice (13.) | ||||
Sat 11/25/233:00 PM | ||||||
(2.) Raków | 1:1 | Cracovia (11.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(5.) Pogon Szczecin | 2:3 | Stal Mielec (9.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(6.) Legia Warszawa | 2:2 | Warta Poznan (14.) | ||||
Sun 11/26/2312:30 PM | ||||||
(16.) P. Niepolomice | 2:1 | Górnik Zabrze (12.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 1:1 | Korona Kielce (15.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(4.) Lech Poznan | 1:3 | Widzew Lodz (8.) | ||||
Mon 11/27/237:00 PM | ||||||
(10.) Radomiak | 0:1 | Slask Wroclaw (1.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 12/1/236:00 PM | ||||||
(14.) Warta Poznan | 1:2 | Jagiellonia (2.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(10.) Górnik Zabrze | 1:0 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
Sat 12/2/235:30 PM | ||||||
(11.) Widzew Lodz | 0:3 | Radomiak (9.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(15.) Korona Kielce | 0:1 | Lech Poznan (3.) | ||||
Sun 12/3/2312:30 PM | ||||||
(13.) Cracovia | 4:4 | Ruch Chorzow (17.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(8.) Zaglebie Lubin | 0:3 | Legia Warszawa (5.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(1.) Slask Wroclaw | 1:1 | Raków (4.) | ||||
Wed 2/28/246:30 PM | ||||||
(7.) Stal Mielec | 1:0 | LKS Lodz (18.) | ||||
Tue 3/12/246:30 PM | ||||||
(12.) Piast Gliwice | 1:0 | P. Niepolomice (16.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 12/8/236:00 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 2:2 | Zaglebie Lubin (8.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(6.) Pogon Szczecin | 3:3 | Warta Poznan (15.) | ||||
Sat 12/9/233:00 PM | ||||||
(10.) Radomiak | 1:1 | Górnik Zabrze (11.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(13.) Cracovia | 2:2 | Stal Mielec (7.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(1.) Slask Wroclaw | 0:0 | Korona Kielce (16.) | ||||
Sun 12/10/2312:30 PM | ||||||
(3.) Lech Poznan | 0:1 | Piast Gliwice (9.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(18.) LKS Lodz | 1:1 | Legia Warszawa (5.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Jagiellonia | 4:2 | Raków (4.) | ||||
Mon 12/11/237:00 PM | ||||||
(14.) P. Niepolomice | 1:0 | Widzew Lodz (12.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 12/15/236:00 PM | ||||||
(8.) Górnik Zabrze | 3:0 | Warta Poznan (15.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(10.) Zaglebie Lubin | 1:2 | Slask Wroclaw (1.) | ||||
Sat 12/16/233:00 PM | ||||||
(14.) P. Niepolomice | 3:3 | Jagiellonia (2.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(12.) Widzew Lodz | 1:2 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(11.) Radomiak | 2:2 | Lech Poznan (4.) | ||||
Sun 12/17/2312:30 PM | ||||||
(18.) LKS Lodz | 1:1 | Ruch Chorzow (17.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(3.) Raków | 1:0 | Korona Kielce (16.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(5.) Legia Warszawa | 2:0 | Cracovia (13.) | ||||
Mon 12/18/237:00 PM | ||||||
(7.) Piast Gliwice | 3:0 | Stal Mielec (9.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/9/246:00 PM | ||||||
(8.) Stal Mielec | 2:1 | P. Niepolomice (16.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 0:1 | Legia Warszawa (5.) | ||||
Sat 2/10/243:00 PM | ||||||
(11.) Cracovia | 6:0 | Radomiak (12.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(9.) Piast Gliwice | 1:3 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(3.) Lech Poznan | 2:0 | Zaglebie Lubin (10.) | ||||
Sun 2/11/2412:30 PM | ||||||
(13.) Warta Poznan | 2:1 | Raków (4.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(14.) Widzew Lodz | 1:3 | Jagiellonia (2.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(1.) Slask Wroclaw | 0:1 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
Mon 2/12/247:00 PM | ||||||
(15.) Korona Kielce | 2:1 | LKS Lodz (18.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/16/246:00 PM | ||||||
(13.) Radomiak | 0:4 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Slask Wroclaw | 0:1 | Stal Mielec (8.) | ||||
Sat 2/17/243:00 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 0:0 | Warta Poznan (14.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Jagiellonia | 1:2 | Lech Poznan (3.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(4.) Raków | 3:1 | Piast Gliwice (9.) | ||||
Sun 2/18/2412:30 PM | ||||||
(10.) Zaglebie Lubin | 1:1 | Cracovia (12.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(5.) Legia Warszawa | 1:1 | P. Niepolomice (16.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(18.) LKS Lodz | 0:2 | Widzew Lodz (11.) | ||||
Mon 2/19/247:00 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 3:1 | Korona Kielce (15.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/23/246:00 PM | ||||||
(9.) Piast Gliwice | 0:0 | Cracovia (12.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Pogon Szczecin | 4:2 | LKS Lodz (18.) | ||||
Sat 2/24/243:00 PM | ||||||
(2.) Jagiellonia | 1:1 | Ruch Chorzow (17.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(3.) Lech Poznan | 0:0 | Slask Wroclaw (1.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(7.) Stal Mielec | 0:0 | Raków (5.) | ||||
Sun 2/25/2412:30 PM | ||||||
(16.) P. Niepolomice | 2:2 | Zaglebie Lubin (11.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(10.) Widzew Lodz | 3:1 | Górnik Zabrze (8.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(15.) Korona Kielce | 3:3 | Legia Warszawa (6.) | ||||
Mon 2/26/247:00 PM | ||||||
(14.) Warta Poznan | 0:0 | Radomiak (13.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/1/246:00 PM | ||||||
(14.) Cracovia | 0:1 | Warta Poznan (13.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 3:0 | Piast Gliwice (11.) | ||||
Sat 3/2/243:00 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 2:1 | Jagiellonia (3.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(1.) Slask Wroclaw | 2:1 | Widzew Lodz (12.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(6.) Legia Warszawa | 1:1 | Pogon Szczecin (4.) | ||||
Sun 3/3/2412:30 PM | ||||||
(18.) LKS Lodz | 3:2 | P. Niepolomice (16.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(9.) Zaglebie Lubin | 1:0 | Korona Kielce (15.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Raków | 4:0 | Lech Poznan (5.) | ||||
Mon 3/4/247:00 PM | ||||||
(10.) Radomiak | 2:1 | Stal Mielec (8.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/8/246:00 PM | ||||||
(12.) Piast Gliwice | 2:3 | Radomiak (10.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Jagiellonia | 3:1 | Slask Wroclaw (2.) | ||||
Sat 3/9/243:00 PM | ||||||
(15.) Korona Kielce | 1:1 | Cracovia (14.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(16.) P. Niepolomice | 1:1 | Raków (3.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 0:0 | Lech Poznan (4.) | ||||
Sun 3/10/2412:30 PM | ||||||
(8.) Stal Mielec | 3:1 | Ruch Chorzow (17.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(5.) Pogon Szczecin | 0:2 | Zaglebie Lubin (9.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(11.) Widzew Lodz | 1:0 | Legia Warszawa (6.) | ||||
Mon 3/11/247:00 PM | ||||||
(13.) Warta Poznan | 0:1 | LKS Lodz (18.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/15/246:00 PM | ||||||
(9.) Zaglebie Lubin | 0:0 | Stal Mielec (8.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Lech Poznan | 2:0 | Warta Poznan (14.) | ||||
Sat 3/16/2412:30 PM | ||||||
(12.) Cracovia | 2:2 | Widzew Lodz (10.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(11.) Radomiak | 0:2 | Jagiellonia (1.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 1:2 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(2.) Slask Wroclaw | 0:0 | P. Niepolomice (16.) | ||||
Sun 3/17/2412:30 PM | ||||||
(15.) Korona Kielce | 2:2 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(18.) LKS Lodz | 1:1 | Raków (3.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(5.) Legia Warszawa | 3:1 | Piast Gliwice (13.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 3/30/2412:30 PM | ||||||
(3.) Raków | 1:1 | Ruch Chorzow (17.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(1.) Jagiellonia | 6:0 | LKS Lodz (18.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(12.) Piast Gliwice | 2:2 | Slask Wroclaw (2.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(6.) Pogon Szczecin | 3:1 | Cracovia (14.) | ||||
Mon 4/1/2412:30 PM | ||||||
(15.) P. Niepolomice | 1:1 | Radomiak (11.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(8.) Stal Mielec | 0:0 | Lech Poznan (4.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(9.) Widzew Lodz | 3:1 | Korona Kielce (16.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 1:3 | Legia Warszawa (5.) | ||||
Tue 4/2/247:00 PM | ||||||
(13.) Warta Poznan | 1:1 | Zaglebie Lubin (10.) |
27.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/5/246:00 PM | ||||||
(12.) Cracovia | 2:2 | LKS Lodz (18.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(10.) Radomiak | 2:1 | Raków (4.) | ||||
Sat 4/6/243:00 PM | ||||||
(15.) Korona Kielce | 1:0 | Stal Mielec (9.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 0:0 | P. Niepolomice (16.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(2.) Slask Wroclaw | 2:1 | Warta Poznan (14.) | ||||
Sun 4/7/2412:30 PM | ||||||
(8.) Widzew Lodz | 1:0 | Piast Gliwice (13.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(3.) Lech Poznan | 1:0 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(5.) Legia Warszawa | 1:1 | Jagiellonia (1.) | ||||
Mon 4/8/247:00 PM | ||||||
(11.) Zaglebie Lubin | 1:2 | Górnik Zabrze (7.) |
28.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/12/246:00 PM | ||||||
(14.) Warta Poznan | 1:0 | Korona Kielce (16.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Pogon Szczecin | 5:0 | Ruch Chorzow (18.) | ||||
Sat 4/13/243:00 PM | ||||||
(9.) Stal Mielec | 0:0 | Widzew Lodz (8.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(15.) P. Niepolomice | 2:1 | Lech Poznan (3.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(5.) Raków | 1:1 | Legia Warszawa (6.) | ||||
Sun 4/14/2412:30 PM | ||||||
(17.) LKS Lodz | 3:2 | Radomiak (10.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(1.) Jagiellonia | 1:3 | Cracovia (12.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 2:0 | Slask Wroclaw (2.) | ||||
Mon 4/15/247:00 PM | ||||||
(13.) Piast Gliwice | 2:0 | Zaglebie Lubin (11.) |
29.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/19/246:00 PM | ||||||
(16.) Korona Kielce | 4:0 | Radomiak (10.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(7.) Raków | 0:1 | Górnik Zabrze (4.) | ||||
Sat 4/20/243:00 PM | ||||||
(6.) Pogon Szczecin | 0:2 | Piast Gliwice (11.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(18.) Ruch Chorzow | 2:3 | Widzew Lodz (8.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(12.) Zaglebie Lubin | 1:2 | Jagiellonia (1.) | ||||
Sun 4/21/2412:30 PM | ||||||
(15.) Cracovia | 0:1 | P. Niepolomice (14.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(17.) LKS Lodz | 2:3 | Lech Poznan (3.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(5.) Legia Warszawa | 0:0 | Slask Wroclaw (2.) | ||||
Mon 4/22/247:00 PM | ||||||
(13.) Warta Poznan | 5:2 | Stal Mielec (9.) |
30.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/26/246:00 PM | ||||||
(9.) Piast Gliwice | 2:0 | Warta Poznan (13.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Jagiellonia | 2:2 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
Sat 4/27/243:00 PM | ||||||
(3.) Górnik Zabrze | 4:1 | LKS Lodz (18.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(4.) Slask Wroclaw | 2:3 | Ruch Chorzow (17.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(8.) Widzew Lodz | 0:1 | Raków (6.) | ||||
Sun 4/28/2412:30 PM | ||||||
(12.) Radomiak | 3:4 | Zaglebie Lubin (11.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(10.) Stal Mielec | 1:3 | Legia Warszawa (5.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Lech Poznan | 0:0 | Cracovia (15.) | ||||
Mon 4/29/247:00 PM | ||||||
(14.) P. Niepolomice | 1:1 | Korona Kielce (16.) |
31.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/3/246:00 PM | ||||||
(14.) Cracovia | 5:0 | Górnik Zabrze (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(17.) Ruch Chorzow | 2:1 | Lech Poznan (3.) | ||||
Sat 5/4/243:00 PM | ||||||
(18.) LKS Lodz | 1:2 | Slask Wroclaw (2.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(10.) Zaglebie Lubin | 2:0 | Raków (7.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(9.) Stal Mielec | 3:2 | Jagiellonia (1.) | ||||
Sun 5/5/2412:30 PM | ||||||
(13.) Warta Poznan | 2:1 | Widzew Lodz (8.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(16.) Korona Kielce | 1:1 | Piast Gliwice (11.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(6.) Legia Warszawa | 0:3 | Radomiak (12.) | ||||
Mon 5/6/247:00 PM | ||||||
(5.) Pogon Szczecin | 1:0 | P. Niepolomice (15.) |
32.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/10/246:00 PM | ||||||
(9.) Piast Gliwice | 4:0 | LKS Lodz (18.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Slask Wroclaw | 4:0 | Cracovia (15.) | ||||
Sat 5/11/243:00 PM | ||||||
(4.) Górnik Zabrze | 1:1 | Stal Mielec (11.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(1.) Jagiellonia | 3:0 | Korona Kielce (16.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(6.) Raków | 2:1 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
Sun 5/12/2412:30 PM | ||||||
(14.) P. Niepolomice | 1:0 | Warta Poznan (13.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(10.) Widzew Lodz | 1:3 | Zaglebie Lubin (8.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(5.) Lech Poznan | 1:2 | Legia Warszawa (3.) | ||||
Mon 5/13/247:00 PM | ||||||
(12.) Radomiak | 0:2 | Ruch Chorzow (17.) |
33.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/17/246:00 PM | ||||||
(11.) Stal Mielec | 0:0 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(5.) Górnik Zabrze | 1:1 | P. Niepolomice (14.) | ||||
Sat 5/18/243:00 PM | ||||||
(16.) Korona Kielce | 2:0 | Ruch Chorzow (17.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) Slask Wroclaw | 2:0 | Radomiak (13.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(9.) Piast Gliwice | 1:1 | Jagiellonia (1.) | ||||
Sun 5/19/2412:30 PM | ||||||
(12.) Cracovia | 2:0 | Raków (6.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(15.) Warta Poznan | 0:1 | Legia Warszawa (3.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(10.) Widzew Lodz | 1:1 | Lech Poznan (4.) | ||||
Mon 5/20/247:00 PM | ||||||
(8.) Zaglebie Lubin | 2:1 | LKS Lodz (18.) |
34.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 5/25/245:30 PM | ||||||
(1.) Jagiellonia | 3:0 | Warta Poznan (16.) | ||||
(5.) Lech Poznan | 1:2 | Korona Kielce (14.) | ||||
(3.) Legia Warszawa | 2:1 | Zaglebie Lubin (8.) | ||||
(18.) LKS Lodz | 3:2 | Stal Mielec (11.) | ||||
(4.) Pogon Szczecin | 1:0 | Górnik Zabrze (6.) | ||||
(12.) P. Niepolomice | 1:0 | Piast Gliwice (10.) | ||||
(15.) Radomiak | 1:3 | Widzew Lodz (9.) | ||||
(17.) Ruch Chorzow | 2:0 | Cracovia (13.) | ||||
6:20 PM | ||||||
(7.) Raków | 1:2 | Slask Wroclaw (2.) |