- Date of birth/Age: Mar 16, 1985 (39)
- Citizenship: Latvia
- Residence: Kuldiga
- 1st league debut: 21.10.2006
- FIFA referees: since 2011
Profile
Record of all refereed matches 2023/2024
The result is either the total result or the result of a selected season.
UEFA Champions League
UEFA Europa League
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
Group Stage | Sep 21, 2023 | FC Sheriff | AS Roma | 1:2 | 5 | 1 | - | - | |||||||||
Group Stage | Oct 26, 2023 | Olympiacos | West Ham | 2:1 | 9 | - | - | - |
UEFA Champions League Qualifying
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
Third Round | Aug 9, 2023 | Slo. Bratislava | Maccabi Haifa | 1:2 | 2 | - | - | - |
UEFA Europa Conference League Qualifiers
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
Qualifying Round | Aug 24, 2023 | Heart of Midl. | PAOK Salonika | 1:2 | 6 | - | - | 2 |
Saudi Pro League
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23/24 | |||||||||||||||||
15 | Dec 2, 2023 | Al-Okhdood (16.) | Al-Ettifaq (7.) | 1:0 | 3 | - | - | - | |||||||||
20 | Feb 18, 2024 | Al-Hilal (1.) | Al-Raed (13.) | 3:1 | 4 | - | - | 1 |
Virsliga
Matchday | Date | Home team | Away team | Result | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2024 | |||||||||||||||||
1 | Mar 9, 2024 | Liepaja (8.) | Tukums (6.) | 0:2 | 7 | - | - | - | |||||||||
3 | Mar 31, 2024 | Valmiera (4.) | Riga (2.) | 2:1 | 4 | - | 1 | - | |||||||||
4 | Apr 4, 2024 | Tukums (4.) | Grobina (9.) | 2:0 | 4 | - | - | - | |||||||||
6 | Apr 12, 2024 | Riga (1.) | Daugavpils (2.) | 2:0 | 3 | - | - | 1 | |||||||||
7 | Apr 18, 2024 | Jelgava (10.) | Valmiera (5.) | 0:3 | 3 | - | - | 1 | |||||||||
8 | Apr 22, 2024 | Valmiera (5.) | Daugavpils (4.) | 0:1 | 5 | - | - | - | |||||||||
10 | May 2, 2024 | Tukums (6.) | Liepaja (10.) | 0:0 | 3 | - | - | - | |||||||||
12 | May 10, 2024 | Riga (2.) | Valmiera (4.) | 1:1 | 8 | - | - | - | |||||||||
13 | May 16, 2024 | Daugavpils (3.) | Metta (7.) | 4:0 | 2 | - | - | 1 | |||||||||
15 | May 24, 2024 | Daugavpils (3.) | Riga (2.) | 0:2 | 6 | - | - | 1 |
Finals refereed by {name}
Armenian Independence Cup 22/23 | ||||
Shirak Gyumri | 1:2 | FC Urartu | ||
Latvian Cup 20/21 | ||||
RFS | 1:0 | Liepaja | ||
U17 World Cup 2019 | ||||
Mexico U17 | 1:2 | Brazil U17 | ||
Latvian Cup 16/17 | ||||
Liepaja | 2:0 | Riga | ||
Latvian Cup 16/17 | ||||
Riga | 5:6 on pens | JFK Ventspils | ||
Latvian Cup 14/15 | ||||
JFK Ventspils | 0:2 | Jelgava | ||
Latvian Cup 12/13 | ||||
Metalurgs | 1:2 AET | JFK Ventspils | ||
Latvian Cup 10/11 | ||||
JFK Ventspils | 3:1 | Metalurgs |